Polisolokata- jak się wycofać bez straty pieniędzy (2021)

Polisolokaty odzyskiwanie pieniędzy

Sprawdzone sposoby na wycofanie się z polisolokaty

W artykule opisujemy kiedy można się wycofać z polisoslokaty unikając opłat. Przedstawiamy różne sposoby wycofania się z polisolokaty w zależności od naszej sytuacji. Zapraszamy do lektury. 

Odzyskanie pieniędzy z polisolokaty

Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty? Umów bezpłatną konsultację podczas której pomożemy dobrać najlepsze rozwiązanie.

Polisolokata jest to umowa ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym UFK. UFK czyli mieszana umowa nienazwana z elementami modelu klasycznego ubezpieczenia na życie oraz z zawartymi w niej stwierdzeniami charakterystycznymi dla oszczędnościowo-inwestycyjnych umów. UFK łączy w sobie cechy polisy na życie oraz klasycznej lokaty.

Sądy rozpatrujące sprawy polisolokat stwierdzają coraz częściej, że polisolokaty są umowami o charakterze czysto inwestycyjnym a co za tym idzie są sprzeczne w stosunku do prawnego ubezpieczenia.

Osoba posiadająca polisolokate  czyli osoba ubezpieczona deklaruje wpłacać zazwyczaj comiesięczne składki. Składki inwestowane są w całości w fundusze inwestycyjne. W umowie UFK zawarty jest punkt, który mówi, że klient wpłaca pieniądze na konto polisolokaty będzie mógł w przyszłości dokonać ich wypłaty. Środki będą powiększone o dodatkowy zysk. Wysokość zysku zostaje określona w umowie oraz załączonych do niej regulaminach polisolokat.

Sprawdź również: czym jest polisolokata i jak działa?

Z polisolokaty możemy wycofać się 30 dni od momentu podpisania umowy. Jest to termin gwarantowany przez ustawę. Ubezpieczycie wtedy musi zwrócić całość sumy wpłaconej na polisolokate.

Innym sposobem wycofania się z polisolokaty jest wypowiedzenie umowy podczas czasu jej trwania. W tym przypadku sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Ubezpieczyciel dolicza nam szereg opłat w tym opłatę likwidacyjną. Ponadto ubezpieczyciel dostarcza nam wykaz ile środków zostanie nam wypłaconych. Najczęściej w tym miejscu pojawia się wiele niejasności oraz kwestii spornych.

Opłaty likwidacyjne są to opłaty nałożone na osobę, która podpisała umowę na polislokate a następnie zdecydowała się z niej zrezygnować podczas czasu jej trwania. By nie wzbudzać strachu posiadaczy polisolokat często towarzystwa zmieniają nazwę z „opłaty likwidacyjnej” na „świadczenie wykupu”. Jednak nowa nomenklatura nie zmienia nic. 

W wielu przypadkach podczas złożenia deklaracji wycofania się z polisolokaty ubezpieczyciel zajmuje od 50-75% kwoty wpłaconych oszczędności. Jednak nie ma tutaj reguły i każdy przypadek powinien jest rozpatrzony osobno. Zdarzają się sytuacje gdzie towarzystwo zajmowało 100% wpłacanych oszczędności tytułem opłaty likwidacyjnej.

Wypłaty z polislokaty

Osoby, które zastanawiają się nad wycofaniem swoich środków i skorzystaniem z wypłaty z polisolokaty, warto, by skonsultowały taką możliwość ze specjalistą.

Wycofanie się z polisolokaty

Istnieje kilka sposobów wycofania się z polisolokaty. Jeśli polisolokate prowadzimy dłużej niż miesiąc musimy być przygotowani, że ubezpieczyciel zajmie nam część wpłaconych środków tytułem opłaty likwidacyjnej. Warto zrozumieć, że celem towarzystwa ubezpieczeniowego jest obracać pieniądzem jak najdłużej. Oznacza to utrudnienie wypłaty pieniędzy z polisolokaty. 

Ugoda z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów

W raz z początkiem 2017 roku zostało wprowadzone porozumienie największych firm ubezpieczeniowych udzielających polisolokat z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zmusiło to ubezpieczalnie do wprowadzenia aneksu do umowy, w którym zmniejszone zostały wysokości opłat rezygnacyjnych. Niestety nie wszystkie osoby zostały objęte omawianym aneksem.

Firmy ubezpieczeniowe oferują wypłatę części środków po podpisaniu ugody. Ma to na celu odwiedzenie ludzi od dalszego ubiegania się o wypłatę środków wpłaconych na polisolokaty. 

Jest to błędne rozumowanie, ponieważ mamy prawo ubiegać się o zwrot pobranych środków (na rzecz opłaty likwidacyjnej) na drodze cywilno-prawnej.  Podsumowując podpisanie aneksu nie zamyka drogi do wypłaty reszty środków pobranych przez ubezpieczyciela.

Mediacja Rzecznika Finansowego

Opinie Rzecznika Finansowego należy traktować jako ważny dowód podczas postępowania sądowego. Nie przynosi ona zazwyczaj oczekiwanych efektów poza sądem, jednak jest mediacja jest tania i na pewno przydatna w walce na drodze sądowej.  

Postępowanie sądowe

Bezsprzecznie postępowanie sądowe daje ma największą szanse na odzyskanie stu procent wpłaconych środków na polisolokate. Umowy różnią się w zależności od ubezpieczyciela u którego otworzyliśmy polisolokate. Warto powierzyć analizę naszej umowy oraz obranie taktyki podczas postepowania sadowego doświadczonej kancelarii.

Kancelaria powinna wykazać, że umowa narusza interesy konsumenta oraz jest niezgodna z panującymi obyczajami. Kancelaria polisolokaty ma na koncie wiele wygranych spraw oraz odzyskanych środków z polisolokat . Doradzamy  jak wycofać z polisolokaty by odzyskać wpłacone pieniądze.

  • Wysoka skuteczność odzyskania wpłaty
  • Wiele podobnych spraw zakończonych sukcesem
  • Szybkość działania
  • Wykwalifikowana kadra w sprawach Polisolokat 
Przewiń do góry